Ayşe Hür (@HurAyse )

Ayşe Hür

Location İstanbul
Tweets 90,9K
Followers 201,8K
Following 99
Account created 10-12-2011 21:14:50
ID 433661824

Twitter Web App : yazı hayli uzun, tarihi eski (2013) ama içerik (#necipfazılkısakürek) çok aydınlatıcı ve aslında bir özet sayılır. İktidarın ideoloğunun dönüşlerini, çelişkilerini ve çapsızlığını okuyarak bugünlere nasıl geldik konusunda bilgi sahibi olun radikal.com.tr/yazarlar/ayse-… Ayşe Hür

Android : 16/16 Evet, başa dönüp soralım: Siz evladınızı kaç yıl beklerdiniz? CUMARTESİ ANNELERİ 40 YILDIR BEKLİYOR. Evlatlarının dirisinden vazgeçti çoğu, bir kemiğine, saçının bir teline bile razı. Bir mezar yeri olsun yeter! diyorlar.Ama devletin analara cevabı hala aynı: BİZDE YOK!

Android : 25 yıldır kayıplarnı bulamadı nice devrimcnin annesi, ama asıl sorun şuki 25 yıldır o kayıpların hesabnı soracak bir devrim neden yapılamadı. Herkes 25 yıldır hesap soruyoruz diyorda, kimse 25 yıldır bu zorba düzenden neden hala kurtulamıyoruz demiyor.
#CumartesiAnneleri25Yasında twitter.com/HurAyse/status…

Twitter Web App : 27 Mayıs sonrası devletin sille vurduğu bir isim: Hermine Kalustyan | Agos agos.com.tr/tr/yazi/24076/… AGOS / ԱԿՕՍ aracılığıyla

Android : #CumartesiAnneleri25Yaşında
mutlaka okuyun bu zinciri
karanlığın kalbi tam burası
bu topraklarda yaşarken yok edilen insanlar oldu, oluyor
bakın öldürülen değil, yok edilen
yargılanan, ceza alan değil, yok edilen
bununla hesaplaşmadan edilecek hiçbir demokrasi lafına inanmayınız. twitter.com/HurAyse/status…

Twitter Web App : 1997 olduğunu düşündüğüm bir Cumartesi eylemindeydik yine. O gün Galatasaray lisesi önünde Annelerle birlikte bizleri de yerlerde sürükleyerek gözaltına almışlardı. Arşivde kalmasın, bu anlamlı günde paylaşmış olayım.
#CumartesiAnneleri25Yaşında
#CumartesiAnneleri

  • Start Video

Twitter Web App : Cumartesi Annelerinin oturma eylemlerinin 25. yılı:

Besna Tosun: ❝Babamdan kemik diye bahsetmek bana çok ağır geliyor❞

Haberin tamamı ➡️ bit.ly/2AZFOuf

Gamze Besna Tosun Cumartesi Anneleri
#Medyascopekısakısa #CumartesiAnneleri25Yaşında

  • Start Video

Twitter Web App : Not: Paylaşmak veya arşivlemek isterseniz tek twiti paylaşmanız veya arşivlemeniz yeterli, hepsi birbirine bağlı çünkü. 🙏

Twitter Web App : 16/16 Evet, başa dönüp soralım: Siz evladınızı kaç yıl beklerdiniz? CUMARTESİ ANNELERİ 40 YILDIR BEKLİYOR. Evlatlarının dirisinden vazgeçti çoğu, bir kemiğine, saçının bir teline bile razı. Bir mezar yeri olsun yeter! diyorlar.Ama devletin analara cevabı hala aynı: BİZDE YOK!

Twitter Web App : 15/16 Ancak devlette süreklilik esastı. Failler tek tek aklanırken(!) 25 Ağustos 2018deki 700. hafta anması, anaların acısını kandırmaca diye niteleyen İçişleri Bakanı SSnin talimatı ile yasaklandı. Ardından gelsin gazlı,coplu, gözaltılı haftalar. twitter.com/HurAyse/status…

Twitter Web App : 14/16 Faili devlet olan suçların yargılanması umudunun belirdiği 31 Ocak 2009da yeniden toplanmaya başladılar.
2011de CB Erdoğan TBMM kürsüsünde Berfo Ananın ızdırabını anlatırken, milletvekilleri gözyaşlarına boğulunca(!) iyice umutlandılar. twitter.com/t24comtr/statu…

Twitter Web App : 13/16 yargılansın ve Kayıplar son bulsun! talebiyle basın açıklaması yaptılar, daha doğrusu yapmaya çalıştılar çünkü, 170. haftada başlayan engellemelerin 30 hafta sürmesi üzerine eylemlerine 13 Mart 1999daki 200. hafta buluşmasından sonra ara vermek zorunda kaldılar.

Twitter Web App : 12/16 Bu olaydan sonra kayıp yakınları, Cumartesi Anneleri/Cumartesi İnsanları adı altında 27 Mayıs 1995 gününden başlayarak İstanbul’da, İstiklal Caddesi’nde Galatasaray Lisesi önünde her Cumartesi saat 12:00de,Kayıplar akıbeti açıklansın, sorumlular ortaya çıkarılarak

Twitter Web App : 11/16 Mahkemenin huzurunu bozmak suçundan 60 yaşında,19 gün hapis yattı. 55.günün sonunda gelen meçhul bir telefon, oğlunun gerçek adresini fısıldadı: Hasan’ın telle boğulmuş bedeni, Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’nda yatıyordu. Mezarı açtılar. Emine Ana, oğluyla kucaklaştı.

Twitter Web App : 10/16 Sonradan öğrenilecekti ki Hasan, Newroz gösterileri sırasında gözaltına alınmıştı. Bir mahkemede kalkıp hakime Oğlumu kimden sorayım deyince görevli komiser, Gel ben seni oğluna götüreyim dedi. Sağ mı? İnanayım mı? derken içerde buldu kendini.

Twitter Web App : 9/16 Bu da mutlu son(!)çünkü anacığı yavrusuna kavuştu.Ama nasıl?Hasan Ocak,20 Mart 1995te annesini arayıp,Akşama yemek yapma,ben balık alacağım dedi.Kız kardeşi Aysel’in yaş günüydü.Ancak o gece balık da gelmedi,Hasan da.Annesi Emine Ocak,günlerce 28 yaşındaki kuzusunu aradı.

Twitter Web App : 8/16 Fehmi Tosun,1998’de güpegündüz onlarca kişinin arasında, kafasına silah dayanarak, telsizli kişiler tarafından bir arabaya sokuldu. Olayı pencereden gören eşi Hanım Tosun,deli gibi merdivenleri indi ama kapının önüne geldiğinde kocası ortada yoktu.Onu bir daha da göremedi.

Twitter Web App : 7/16 44 yaşındaki Mehmet Özdemir,29 Aralık 1997’de Diyarbakır hayvan pazarında telsizli kişilerce gözaltına alındı.Karakola giden aileye, sorgulandıktan sonra çıkar dediler. Ailenin içi rahatladı. Ancak ertesi gün tekrar gittiklerinde o meşum cümleyi duydular: Bizde yok!